Odborníci na úpravu vzduchu…

Vdychhujte vzduch bez škodlivých látok vďaka čističkám vzduchu

V poslednej dobe sa rozmáha zdravý životný štýl, ktorý praktikuje stále čím ďalej viac ľudí. S tým súvisí aj vdychovanie čistejšieho vzduchu, ktorý je očištený od rôznych častíc, ako sú prach, baktérie a iné mikroorganizmy. Práve k tomu dopomáhajú čističky vzduchu.

Tie sú vhodné takmer do všetkých priestorov, ktoré bežne využívame. Či už ide o domácnosť alebo kanceláriu. Každopádne svoje miesto by mali mať aj v rôznych zdravotníckych zariadeniach, školách a podobne. Celkovo sú veľmi prospešné v tých miestnostiach, kde sa buď fajčí alebo sa v nich pravidelne vyskytujú deti a astmatici.

Ako čističky fungujú?

V čističkách vzduchu sa nachádza sústava filtrov, ktoré fungujú na tom princípe, že vsávajú vzduch v miestnosti a po recyklácii, kedy z nej zachytia škodlivé látky, ako je prach či rôzne baktérie, ho vrátia vyčištený späť. Tento proces je účinný iba v uzatvorených miestnostiach, teda ak budete mať zapnutú čističku a pri tom bude neustále otvorené okno, potrebného efektu sa nedočkáte a zbytočne budete plytvať energiami a opotrebovávať filtre.

K tomu, aby čistička správne fungovala je tiež zapotreby zabezpečiť si taký typ, ktorý bude mať dostatočný vzduchový výkon. Ten by mal byť aspoň dvojnásobný oproti objemu miestnosti. Pre alergikov by potom mal byť vzduchový výkon ešte účinnejší a to aspoň tak, aby bol 3x vyšší než celkový objem miestnosti.

Aké filtračné systémy môžeme použiť?

winix čistička vzduchuEšte zostaňme u čističiek vzduchu, ktoré sú najlepším riešením práve pre alergikov. Tie, rovnako ako ďalšie typy, by mali okrem správneho vzduchového výkonu tiež obsahovať takzvaný HEPA filter, ktorého účinky sú takmer 100%. HEPA filter tak zachycuje takmer látky, ktoré sú väčšie než 0,3 mikrónu. Okrem prachu tak vzduch zbavia aj rôzných vírusov, smogu a podobne.

Ak ste fajčiari, tak proti dymu a zápachu sú určené uhlíkové filtre. Tie fungujú častokrát v spoločnej kombinácii s HEPA filtrami a sú vhodné pre zachycovanie miniatúrnych častíc, ktoré by klasická mechanická filtrácia nezachytila. Uhlíkové filtre tak dokážu zbaviť miestnosť zápachu z kuchynských výparov či dymu z cigaret. Celkovo tieto filtrácie v čističkách vzduchu obsahujú tie najmodernejšie technológie, vďaka ktorým je ich funkcia pomerne jednoduchá, avšak veľmi účinná.

Veľmi výkonná je napríklad čistička Winix U450, ktorá disponuje výkonom 492 m3/h a hodí sa tak do priestorov, ktoré majú objem až 200m3. Táto čistička má úäťstupňový systém filtrácie a mnoho ďalších doplnkov, ktoré vám spríjemňujú jej užívanie. Životnosť HEPA, prachového a uhlíkového filtra je až 12 mesiacov.

Tento typ čističky má potom viac funkcií a je tak určený nielen pre alergikov, ale tiež napríklad pre fajčiatov. Za kvalitu si je však potrebné priplatiť a Winix U450 vás výjde na 11 990,- Kč.

Vysporiadajte sa baktériami vďaka antibakteriálnym filtrom alebo UV lampe

To však samozrejme nie sú jediné technológie, ktoré sú určené k vyčišteniu vzduchu v miestnosti. Okrem nich možno použiť tiež ultrafialové žiarenie, ktoré vychádza z UV lampy. Táto metóda je veľmi účinná a to v boji s rôznými vírusmi, plesňami či baktériami. UV lampa má v čističke nezastúpiteľnú funkciu – umožňuje aktiváciu nano-fotokatalyzátorových filtrov. Jej umiestnenie je prave vnútri konštrukcie čističky a rovnako ako iné filtrácie je aj tento typ závislý na vzduchovom výkone čističky.

winix 150 čističkaďalšou preverenou metódou ako zbaviť miestnosť bakt=rií, je použitie antibakteriálnych filtrov. V nich sa nachádzajú nanočastice striebra, čo je veľmi účinná látka pre zachytávanie baktérií. Antibakteriálne látky sa potom často objavujú v kombinácii s uhlíkovými vláknami. Vďaka týmto filtrom zabránite tomu, aby sa baktérie šírili voľne vzduchom, ším výrazne minimalizujete riziko infikovania sa chrípkou.

Najpredávanejšou čističkou v tejto kategórii je Winix P150. Táto čistička sa hodí skôr do menších priestorov, ktoré nepresahujú objem 80m3. U čističky je automatická prevádzka a vy ju tak nebudete musieť neustále nastavovať podľa aktuálnej potreby. Winix P150 disponuje tiež štvor-stupňovým systémom filtrácie a na svoje fungovanie spotrebuje veľmi nízké náklady. Za kúpu tejto čističky zaplatíte 5990,- Kč.

Zásluhou ionizátoru budete svieži

Ako posledné ešte zmienime ionizátor, kotý vytvára vo vašich domácnostiach či kanceláriách svieže prostredie. Vďaka tomu sa budete cítiť viac v kondícii, nebudete pociťovať únavu a váš psychický stav bude celkovo na dobrej úrovni. Ionizátor funguje na takom princípe, že generuje záporné ionty, ktoré urýchľujú usadzovanie a zhlukovanie prachových častíc, čím de facto zvyšujú efektivitu mechanických čističiek.

Ionizátory sú určené tiež pre ľudí, ktorí trpia vysokým tlakom – ten pomáhajú znižovať. Každopádne všetkého veľa škodí a v tomto prípade to platí doslova. Ak budete používať příliš silný ionizátor, môže to mať naopak negatívne dôsledky, ktoré sa prejavia napríklad bolesťou hlavy. Je to preto, že vedľajším efektom tohoto zariadenia je ozón, ktorý vo väčšej miere škodí. Účinnosť takejto čističky môže dosahovať až k hodnote 93% a to podľa úrovne znečistenia vzduchu. Naviac je možné nastaviť výkon čističky medzi rôznymi výkonnostnými stupňami, podľa aktuálnej potreby.

Čističky majú rôzne doplnky, ktoré vyřiešia mnoho vecí za vás

V čističkách vzduchu by sa potom mali nachádzať aj prachové predfiltre. Ich funkcia spočíva v zachyteniu najväčších prachových častíc, pred ktorými ochránia citlivejšie vrstvy filtrácií. Výhodou týchto predfiltrov je, že ich môžete vyprať v práčke a použiť opätovne.

Kvalitnejšie čističky tiež fungujú na automatickú prevádzku, pretože sú v nich, podľa účelu, zabudované prachové či pachové senzory. V čističkách vzduchu tiež môže byť zabudovaná automatická kontrola filtračných systémov, ktorá vás vždy upozorní, kedy bude potrebné filtre vymeniť. Ďalej je tiež možnosť stlmenia svetla čističky podľa okolného prostredia, aby vás napríklad nerušilo pri spaní. Samozrejme je i plno ďalších doplnkov, ktoré čističky vzduchu môžu vlastniť.

Multifunkčné čističky

Tiež je možnosť zaobstarať multifunkšnú čističku, ktorá bude vykonávať viac potrebných funkcií. Jednou z takýchto čističiek je Airbi Pure. Ta má všetko potrebné a uspokojí širšie spektrum uživateľov. Táto čistička má viacstupňový systém filtrácie a jej vzduchový výkon dosahuje až k 365 m3/h.

Jediná údržba, ktorú budete musieť pravidelne prevádzať, je výmena vzduchový filtrov. Inak čistička Airbi Pure funguje úplne automaticky. Naviac na to, že je potrebné niečo spraviť, vás čistička sama upozorní. Tento výrobok potom plne funguje v prostredí, ktoré má maximálny objem 180m3. Na túto čističku si pripravte necelých 10 000,- Kč, avšak ide o investíciu, ktorá sa vám do budúcna vyplatí.

Ako je to s cenou?

Cenová ponuka čističiek vzduchu je veľmi relevantné. Minimálne hranice sa pohybuje okolo 3 000,- Kč, maximálne čiastka potom môže byť pokojne aj viac ako štvornásobne vyššia. Pri určovaní ceny záleží na mnohých faktoroch, ako je kvalita jednotlivého produktu, čo všetko vie atď. Každopádne čím viac bonusových doplnkov bude výrobok mať, tým výjde dražšie.

Zľava 3% pri nákupe nad 150€.

Použite kupón: ZLAVA3