Odborníci na úpravu vzduchu…

Mobilné klimatizácie

Mobilná klimatizácia je kompaktný prístroj, ktorý odvádza teplo z vnútorných priestorov do vonkajších priestorov. Výhodou mobilnej klimatizácie je jednoduchá manipulácia s prístrojom, rýchle zapojenie bez stavebných úprav a možnosť okamžitého používania. Mobilné klimatizácie sú najviac používané počas najteplejších dní, po zbytok roku sa dajú jednoducho uschovať.

Sú často vyhľadávané v panelákových bytoch, v ktorých by bola inštalácia stacionárnej jednotky náročná alebo v historickej zástavbe, kde je umiestnenie stacionárnej klimatizácie vylúčené. Nespornou výhodou mobilných klimatizácií je ich flexibilita v zmysle manipulácie a umiestnenia klimatizácie na miestach, kde momentálne potrebujeme chladiť.

Podľa zákona o zachovaní energie, nie je možné teplo vo vnútornom priestore jednoducho zlikvidovať. Všetky jednotky, či už s pomocou vonkajšej jednotky alebo teplovzdušnej trubice vyvádzajú teplo z miestnosti von, tj. výfukový vzduch je vždy teplejší než ten v chladenej miestnosti. Daný rozdiel v teplotách je potom rozdielom medzi klimatizovaným a neklimatizovaným vzduchom vnútri miestnosti. Rôzne metódy chladenia na princípe studenej vody alebo ľadu, bez vývodu teplého vzudchu von, nemôžu v porovnaní s klimatzáciou výkonovo obstáť. Preto prístroje, ktoré fungujú na tomto princípe nazývame ochladzovače. Informaciám, že i u týchto prístrojov ide o klimatizovánie neverme, môžeme byť prekvapení až 10x nižším reálnym chladiacim výkonom.

Najmä u jednodielnych mobilných klimatizácií je dôležité, ako rýchle je chladný vzduch rozvádzaný po miestnosti. Klimatizácie totiž vytvárajú podtlak, ktorý prisáva vzduch dverami alebo oknami. Vzduchový výkon tak často určuje, do akej miery pocítíme účinok mobilnej klimatizácie.
Chladný vzduch sa drží dole, tj. pokiaľ bude vyfukovaný smerom k protiľahlému hornému rohu miestnosti, rozprestrie sa do celého priestoru. Pokiaľ má klimatizácua lamely vodorovné, môže to v extrémnom prípade znamenať chlad od nôh a horúco pre zvyšok tela.
Každá klimatizácia rýchlo ochladí nasatý vzduch. Výsledkom je kondenzácia vzdušných par. Niektoré klimatizácie zhromažďujú kondenzát v zásobníku, ktorý je potrebné vylievať aj niekoľkokrát denne, čo je značne nepohodlné. Iné klimatizácie disponujú čerpadlom, ktoré kondenzát vyvádza hadičkou von. Bohužiaľ je tiež značne obtiažne nájsť blízko klimatizácie priestor k odvodu vody. Najlepšie je to v prípade, ak má klimatizácia automatický výparník kondenzátu, ktorý vodu odošle von společne s horúcim vzduchom vnútri trubice.

Niektoré mobilné limatizácie disponujú funkciou kúrenia. Zatiaľ čo však pri klimatizovaní chceme dosiahnuť zmeny vo vonkajšej a vnútornej teplote o max. 5 ºC, pri kúrení očakávame, že rozdiel bude pri mínusových vonkajších teplotách až 30ºC. Žiadna mobilná klimatizácia toho nie je schopná, kúrenie je tu možné až pri teplotách nad 10 ºC. Zmena teploty pritom nebude vyššia než daných 5 ºC. Pokiaľ sme s týmto spokojní, predstavuje mobilná klimatizácia s funkciou kúrenia rýchle a energeticky relatívne nenáročné riešenie. Obecne sú však pre operatívne vykurovanie vhodnejšie nástenné klimatizácie alebo elektrické priamotopy.

Omnoho zaujímavejšie je, že niektoré klimatizácie s funkciou topenia môžeme používať pre chladenie miestnosti, aj pokiaľ sú umiestnené vonku – tzv. funkcia vonkajšieho chladenia. Do miestnosti tak vháňajú studený vzduch pomocou trubice, zatiaľ čo na balkóne nevadí ich hlučnosť a ani nezaberajú drahocenný vnútroný priestor. Mobilné klimatizácie Sinclair môžu disponovať špeciálnym príslušenstvom pre toto zapojenie s označením AK-15A.

NAJPREDÁVANEJŠIE v kategórii Mobilné klimatizácie

VŠETKY produkty v kategórii Mobilné klimatizácie

Zobrazených 1–16 z 33 výsledkov

Zľava 3% pri nákupe nad 150€.

Použite kupón: ZLAVA3