Odborníci na úpravu vzduchu…

Funkcie a správny výber mobilnej klimatizácie

Princíp klimatizácie je každému jasný, a tak i malé dieťa vie, že tento prístroj dokáže jednu dôležitú vec, a to ochladiť vzduch v miestnosti. Málokto ale už vie, ako vlastne celý systém funguje, a že existujú i jasne dané normy, ktoré musí každá klimatizačná jednotka, teda i tá mobilná, spĺňať.

Z hľadiska praktickosti sú samozrejme mobilné klimatizácie výhodnejšou variantou, pretže vám umožnia ľahký presun do akejkoľvek časti vášho interiéru.

Dôležitý je rozhodne i vzduchový výkon

Ale späť k samotnej funkci a požiadavkám, ktoré musí každá jednotka spĺňať. V podstate by sme nenašli model, ktorý by iba “likvidoval” teplo. Každá jednotka funguje na princípe, kedy odvádza teplý vzduch preč z miestnosti, a naopak do nej fúka vzduch studený, čím dochádza práve k celkovému ochladzovaniu. A ako veľmi je intenzívny, nezáleží iba na chladiacom výkone, ale i na tom vzduchovom. A to je prvý aspekt, na ktorý by sme sa mali pri výbere zamerať. V princípe celá jednotka vytvára v miestnosti podtlak, a čím je vzduchový výkon vyšší, tým viac pocítime účinok klimatizácie.

Zamerajte sa aj na to, akým spôsobom je odvádzaný kondenzát

Vedľajším produktom každej klimatizácie, a teda aj mobilnej, je kondenzát, ktorý vznikne ochladzovaním vzduchu. Ide o vodu, ktorá musí byť vyvádzaná. Existujú možnosti, kedy je vyvádzaná buď pomocou čerpadla (vo forme tekutiny) alebo je zmenená na plynné skupenstvo a môže odchádzať spolu s horúcim vzduchom. Ideálne tam, kde nie je možné bežne dostupnými možnosťami samotný odtok realizovať. Ideálne je teda zamerať sa na modely, ktoré obsahujú automatický výparník.

V tomto ohľade vyhovuje model REMKO MKT250. Práve ten splní očakávanie aj náročnejších klientov, ktorí hľadajú vysokú kvalitu kombinovanú s priaznivou cenou.

Aké sú kľúčové vlastnosti tohto produktu?

 • Programovateľná funkcia doby zapnutia a vypnutia
 • Automatický výparník kondenzátu
 • Automatická regulácia výkonu podľa požadovanej teploty
 • Ideálna do priestorov s veľkosťou až 80 metrov štvorcových

Z hľadiska technického vynikne hlavne týmito vlastnosťami:

 • Chladiací výkon: 2,6 kW
 • Odvlhčovací výkon: 1,6 L/24h
 • Vzduchový výkon: 320 m3/h
 • Hlučnosť: 49-55 dB
 • Alergici to majú ešte o niečo zložitejšie

A zatiaľ čo zmienené informácie sú obecnejšie, alergici by mali pri výbere jednotky zbystriť ešte viac – a to hlavne preto, aby nedochádzalo k rozširovaniu alergénov v samotnej miestnosti, ale naopak mohli byť efektívne zachytené. Je tak dôležité zamerať sa predovšetkým na výber kvalitných filtrov, ktoré to dokážu. Rovnako je vhodné danú jednotku pravidelne servisovať a čistiť, keďže nedostatočná údržba môže byť doslova rajom pre rôzne plesne. Pre alergikov teda nič dobrého.

A akú teda vybrať?

Pri konkrétnom výbere klimatizácie sa tak zamerajte na už spomenuté výkony. Tie najmenej výkonnejšie typy majú výkony okolo 2,6 kW, čo znamená bezproblémové vlastnosti v miestnostiach, ktorých celkový objem je okolo 80 metrov kubických. O pár desatín výkonnejšie modely, a to s výkonom 2,9 kW už bez problémov zvládnu udržať príjemné teploty v miestnostech s objemom 90 metrov kubických.

Takto škála mobilných klimatizácií pokračuje, a to až k tým najvýkonnejším, kteoré sú s výkonmi 4,7 kW určené pre miestnosti s objemom 140 metrov kubických. Všetky modely naviac môžu byť kombinované s celým množstvom funkcií, ktoré samotnú prevádzku veľmi uľahčia, a tak je možné nielen naprogramovať mnoho funkcií, ale aj napríklad využiť i pohybové senzory.

A pokuiaľ hľadáte naozajstnú špičku na trhu, vsaďte na model REMKO RKL490DC S-line. Ten kombinuje dokonalý výkon s elegantným designom, alebo dokonale tichý chod. Naviac umožní:

 • Ovládanie pomocou diaľkvého ovládača
 • Nastaviť osciláciu lamiel
 • Automatické zapínanie a vypínanie s ohľadom na čas či teplotu
 • Veľmi tichá, ale výkonná prevádzka
 • Z hľadiska konkrétnych technických detailov uvedený model rozhodne oslní.

Pre ukážku vyberáme jedny z najzaujímavejších čísel:

 • Vzduchový výkon: 620 m3/h
 • Príkon: 1150 W
 • Hlučnosť vonkajšieho dielu: 51 dB, vnútorného: 45-52 dB
 • Chladiaci výkon: 3,8 (1,8-4,7) kW

To všetko je naviac doplnené o unikátnu invertorovú technológiu, ktorá dokáže šetriť náklady, a tak mobilná jednotka spadá do kategórie A+. Samozrejmosťou je automatický výparník kondenzátu, ale aj veľmi ľahká montáž. A vďaka zmienenému designu sa skvele hodí aj do reprezentačných priestorov – a to až s objemom 140 metrov kubických.

Ako je to s vykurovaním pri mobilných klimatizáciách?

Hoci primárne je klimatizácia určená na ochladzovanie, vedia niektoré modely aj vyhrievať. Je potrebné všakpovedať, že pokiaľ chladíme, dokáže klimatizácia dosiahnuť rodziel medzi vnútornou a vonkajšou teplotou okolo 5 ºC. A s touto hodnotou musíme teda počítať aj pri samotnom ohreve. Nie je teda možné miestnosť vykúriť napríklad na 20 °C, pokiaľ je vnútorná teplota iba 10 °C. Čo je mimochodom limitná teplota, pri ktorej je možné vykurovať. Pri nižšej to už konštrukcia mobilných klimatizácií neumožňuje.

Vsaďte na najvyhľadávanejšie modely mobilných klimatizácií.

Zľava 3% pri nákupe nad 150€.

Použite kupón: ZLAVA3