Odborníci na úpravu vzduchu…

Skúsenosti s čističkou Winix U 450 od Vzdusin.sk

Čističky Winix sú dostupné v troch rôznych modeloch, a to Winix P150, Winix U 300 a Winix U 450. My sme si pre naše účely vybrali najväčšiu a zároveň najvýkonnejšiu, a to Winix U 450. Udávaný výkon 492 m³/h postačuje na prečistenie miestnosti s objemom do 200 m³, pre osoby trpiace niektorou formou alergie, alebo astmou do 100 m³. Čistička na prvý pohľad zaujme slušným designom, ktorý nepôsobí rušivo takmer v žiadnom type priestoru.

Výrobca udáva päť stupňov filtrácie, ktoré sú reprezentované týmito položkami:

Prachový predfilter: Zachytáva väčšie časti, ako prach, zvieracie chlpy, čím chráni ostatné filtre pred rýchlim znečistením.

Kombinovaný uhlíkový+antibakteriální filter: Hlavnou funkciou uhlíkového filtra je zachytávanie škodlivých plynov, príp. pachov. Antibakteriálny náter ničí vírusy, baktérie a plesne nachádzajúce sa v ovzduší.

HEPA filter: Známy aj z iných čističiek vzduchu, jeho výhoda spočíva hlavne v schopnosti zachytávať najjemnejšie častice. Jeho účinnosť je uvádzaná na 97%.

PlasmaWave™- inak známy ako ionizátor, len pod iným názvom. Uvoľňuje kladné a záporné ionty, ktoré napomáhajú k zhlukovaniu častíc.

Ako v skutočnosti funguje

Ovládací panel je veľmi užívateľsky prístupný, nastavovanie je intuitívne. Čistička má 4 stupne výkonu + možnosť nastavenia AUTO módu, pri ktorom funguje na základe analýzy znečistenia ovzdušia. Veľkou výhodou je schopnosť prepnúť do nočného režimu, na základe zotmenia sa v miestnosti, kedy sa ovládací panel stlmí a neobťažuje žiadnym svetlom, ani blikaním.

Citlivosť senzorov: Pri automatickom móde je citlivosť senzorov vysoká. Pri skúške pomocou parfému, senzory okamžite zareagovali na znečistenie.

Hlučnosť: Pri maximálnom výkone sme namerali hlučnosť 55 dB, tak ako uvádza výrobca. Pri nižších stupňoch výkonu čistička neobťažuje prehnaným zvukom, v nočnom (najtichšom) režime je takmer nepočuteľná. Jediný problém spôsobuje PlasmaWave™ systém, ktorý vydáva mierne škrípavý zvuk, ktorý môže pôsobiť hlavne v noci rušivo. Funkcia ionizátora sa však dá vypnúť, a tým si zachovať nočný pokoj.

Spotreba energie: Vzhľadom na svoj výkon a veľkosť sa Winix U450 s príkonom 60 W radí k úspornejším prístrojom.

Náklady na prevádzku: Oproti iným čističkám majú filtre životnosť až 12 mesiacov a ich životnosť je možné predĺžiť ich umývaním. Je možné ich prečistiť dvakrát, a tým predĺžiť ich fungovanie bez potreby výmeny až na tri roky (Samozrejme závisí od stupňa znečistenia, s ktorým sa čistička potýka). Pri cene 85 eur za sadu filtrov nás teda ročné náklady na prevádzku vyjdu do 30 eur.

Winix U450 patrí v pomere cena-výkon medzi jedny z najlepších dostupných na našom trhu. Je ľahko ovladatelná a obsahuje dobre premyslené „vychytávky“. Vďaka možnosti čistenia filtrov a nízkemu príkonu sa táto čistička radí medzi modely s ekonomickou prevádzkou.

Zľava 3% pri nákupe nad 150€.

Použite kupón: ZLAVA3