Odborníci na úpravu vzduchu…

Tipy: Ako vybrať zvlhčovač vzduchu.

Ťažko sa Vám dýcha? Máte sucho v hrdle alebo upchaté dutiny ? Neuveríte príčinou nemusí byť ochorenie ale suchý vzduch ktorý doma dýchate. Práve správna vlhkosť vzduchu okolo nás je veľmi dôležitá. Suchý vzduchu môžeme pozorovať najmä v zimnou období kedy sa vykuruje v bytoch či domoch. Práve správny výber zvlhčovaču vzduchu Vám tento problém vie vyriešiť.

Zvlhčovač vzduchu je jednoduché elektrické zariadenie, ktoré zlepšuje klimatické podmienky v miestnosti. Zvlhčený vzduch nielen že je príjemnejší než suchý, ale neprirodzene prekúrené miestnosti majú zlý vplyv na ľudské zdravie. Zle pôsobia na dýchaciu sústavu, oči, pokožku a celý imunitný systém. Ideálna vlhkosť vzduchu je okolo 50 %, no v zimných mesiacoch je obvyklá vlhkosť miestnosti okolo 20 %. Nejjednoduchším riešením je zabezpečiť si zvlhčovač vzduchu. Ten funguje na princípe premeny vody na paru, ale podľa technológií, ktorými toto dosiahne, sa zvlhčovače delia do troch kategórií.

Parný zvlhčovač

Zvlhčovač na horúcu paru. Parný zvlhčovač tvorí paru pomocou vykurovacieho telieska. Funguje teda na obdobnom princípe ako napríklad varná kanvica. Horúca para sa potom ochladí v špeciálnej komore, kde sa zmieša so vzduchom. Potom začne ochladená para prúdiť do miestnosti. Výhodou parného zvlhčovača je, že sa varom zneškodnia všetky vírusy, baktérie a iné mikroorganizmy. Jeho nevýhodou je, že má pomerne vysokú spotrebu, max. 400W. Výkon je obvykle okolo 350 ml/h a objem nádrže 2 – 4 litre. Je ľahko prenosný, pretože váži okolo 1 kg a nie je ani príliš hlučný. Hlučnosť sa obvykle pohybuje okolo 25 – 30 dB. Vhodný pre oblasti s mäkkou vodou. Prípadne je možné vybrať prístroj so zmäkčovacím zariadením. Cenovo je tento typ ľahko dostupný, cena sa pohybuje v rozmedzí 30 – 150 €.

Ultrazvukový zvlhčovač

Vďaka svojej nízkej spotrebe a vysokému výkonu je ultrazvukový zvlhčovač najúspešnejší typ. Výkon sa obvykle pohybuje v rozmedzí 400 – 550 ml/h a objem nádrže okolo 5 – 7 litrov. Príkon je najčastejšie okolo 45 W a ich hlučnosť nepresahuje 25 dB. Váhou sa pohybuje medzi 3 – 4 kg. Pomocou ultrazvuku vytvára z vody mikrokvapôčky. Tie tvoria hmlovinu, ktorá rovnomerne vychádza zo zvlhčovača. Ďalšou výhodou je nízka hlučnosť. Je ale potrebné starostlivo dbať na hygienu. Tento prístroj neohrieva vodu na bod varu, a preto je nutné nevyparenú vodu pravidelne vylievať, inak sa v nej začnú množiť baktérie a iné choroboplodné zárodky, ktoré sa potom môžu ľahko dostať do vzduchu a z neho do ľudského tela. Je však možné zakúpiť ultrazvukový zvlhčovač s predhrievaním vody či s antibakteriálnym zariadením. Ultrazvukový zvlhčovač je citlivý na tvrdú vodu, pretože sa v ňom ľahko vytvorí vodný kameň. Ten znižuje životnosť a môže sa dostať do ovzdušia. Vhodné je používať mäkkú vodu, prípadne vodu destilovanú či prevarenú alebo zabezpečiť si model so zmäkčovacím filtrom. Obvykle stojí 30 až 150 €.

Zvlhčovač vzduchu so studeným odparovaním

Pri tomto type sa voda rozlieva po špeciálnom povrchu, z ktorého je potom ventilátorom odparovaná do vzduchu. Podľa povrchu, na ktorý sa voda rozlieva, sa rozlišujú dva druhy – diskový zvlhčovač a doskový zvlhčovač. Medzi týmito dvoma druhmi nie sú žiadne výrazné odlišnosti, ale diskový zvlhčovač je odolnejší pred tvrdou vodou. Výkon je okolo 300 – 400 ml/h, objem nádrže 3 – 7 litrov. Hlučnosť sa pohybuje okolo 40 dB a štandardná hmotnosť je do 4 kg. Tieto zvlhčovače neprodukujú žiadnu viditeľnú paru a sú najlepším napodobením prirodzenej tvorby pary. Vďaka tomu sa miestnosť nikdy nemôže prevlhčiť. Popri tom je zvlhčovač so studeným odparom zároveň schopný čistiť vzduch od väčších častíc ako je prach alebo peľové zrná. Vhodné je zabezpečiť si modely s antibakteriálnym zariadením, pretože v tomto type sa veľmi rýchlo množia mikroorganizmy. Tento typ je najdrahší, cena sa pohybuje v rozmedzí okolo 100- 500 €

V prípade, že si neviete rozhodnúť ktorý zvlhčovač by Vám najviac vyhovoval neváhajte nás kontaktovať.

Zľava 3% pri nákupe nad 150€.

Použite kupón: ZLAVA3