Odborníci na úpravu vzduchu…

1.Veľkosť a účel miestnosti

Ak je vlhkosť vzduchu vysoká , hrozí nám vznik plesní. Ideálna vlhkosť je medzi 40-60%. Pri výbere správneho odvlhčovača všeobecne platí, že ich výkon je závislý na vonkajšej teplote, tj, čím vyššia teplota, tým výkonnejší prístroj. Je rozdiel ak máme prístroj umiestnený v byte, dome alebo na chate, ktorú navštevujeme raz týždenne. Tak isto je dôležitým ukazovateľom veľkosť miestnosti kde všeobecne platí jeden prístroj na jednu miestnosť.

Kúpeľňové odvlhčovače

Jedná sa o najmenšie odvlhčovače vhodné do malých miestností, príp. kúpelní. Dokážu odčerpať cca 10-12 l vody za deň v priestoroch s rozlohou približne 15 m2. Oproti bežným odvlhčovačom sú zväčša tichšie, ale nie je ich možné použiť do miestností väčších, nakoľko ich výkon nie je dostatočný.

Domáce odvlhčovače

Sú vhodné do izieb, ktorými disponujú bežné byty. Výkon aj rozloha miestnosti sú variabilné, v tejto kategórii nájdeme veľké množstvo prístrojov, z ktorých môžeme vyberať. Okrem bežného použitia na zníženie nadmernej vlhkosti, majú niektoré modely prídavne funkcie ako napr. prikurovanie ( efektívnejšie sušenie prádla), ionizátor, či filtre na čistenie vzduchu.

Poloprofesionální a profesionální odvlhčovače

Sú prístroje vhodné na trvalú prevádzku, napr. na chatu, do garáží, jednoducho do objektov, v ktorých sa trvalo nenachádzame, resp. odvlhčovač nevyžaduje našu stálu pozornosť.

V prípade, že chceme odvlhčovač skutočne nechať pracovať dlhšiu dobu bez našej kontroly, mali by sme si vybrať prístroj, ktorý má funkciu autoreštartu. V prípade výpadku prúdu sa tento opätovne zapne do režimu, ktorý sme mu nastavili.

Ak sa rozhodneme odvlhčovač umiestniť do priestoru, kde sa nekúri, je vhodné vybrať model, ktorý  dokáže zabezpečiť efektívne vysúšanie aj pri nižších teplotách.

Odvod kondenzátu

Kondenz vzniká ako vedľajší produkt odvlhčovania, je možné ho zachytávať dvoma spôsobmi.

  • do nádržky, ktorú obsahuje každý odvlhčovač
  • samospádom pomocou prídavnej hadičky

Po naplnení nádržky sa proces odvlhčovania zastaví a obnoví sa po jej vyprázdnení. Preto aj jej veľkosť  môže byť pre nás kritériom výberu.

V prípade, že nie je možné nádržku pravidelne vylievať, odporúčame vyprázdnenie samospádom, a  to tak, že k prístroju pripojíme hadičku, ktorou kondenz prevedieme do  nádobky nachádzajúcej sa pod ním.

Hlučnosť

Odvlhčovač je prístroj obsahujúci kompresor, takže by sme ho mohli zaradiť medzi prístroje s väčšou hlučnosťou. V prípade poloprofesionálnych to pravdepodobne nie je veľmi dôležité, pri odvlhčovačoch domácich je často miera hluku rozhodujúcim kritériom.

V dnešnej dobe je ponuka odvlhčovačov vzduchu naozaj vysoká ale správny výber je dôležitý pre efektivitu odvlhčovania. 

Zľava 3% pri nákupe nad 150€.

Použite kupón: ZLAVA3