Odborníci na úpravu vzduchu…

Ako si vybrať čističku vzduchu?

Nadchádzajúca peľová sezóna sa blíži. Pripravte sa preto na ňu s výberom správnej čističky vzduchu.

Čistička vzduchu je vhodná do každej domácnosti, či už bývate v meste, alebo na vidieku, vždy je dobré dýchať čo najčistejší vzduch

Pri výbere čističky je potrebné zohľadniť viacero faktorov. Dôležitý je typ čističky, veľkosť miestnosti, presný účel na ktorý budeme čističku používať, či sme alergici, fajčiari, alebo či máme domáce zvieratá.

Typ čističky

  • Na trhu sa objavuje viacero druhov čističiek. Rozlišujú sa veľkosťou, výkonom, designom, či druhom filtrácie.

Existujú čističky bez filtrov, ktoré stačí raz za čas prečistiť, avšak ich účinnosť je o niečo nižšia ako u prístrojov, ktoré majú niekoľkostupňovú filtráciu.  Typy a druhy filtrov si môžeme vybrať podľa účelu. Či nám viac záleží na odstránení pachov, nebezpečných plynov, alebo alergénov, akými sú zvieracie chlpy, plesne, či pele. Tu môžete nájsť čističky s viacstupňovou filtráciou.

Veľkosť miestnosti:

  • Väčšina výrobcov čističiek vzduchu uvádza výkon v m3/h. Z tohto údaju vieme vypočítať veľkosť miestnosti, a to tak, že výkon vydelíme dvoma (troma, ak sa jedná o alergika). Napr. čistička s výkonom 300m3/h je vhodná do miestnosti s objemom 150m3 (cca 57m2), v prípade alergika do 100m3. Avšak POZOR! Tieto hodnoty sú uvádzané pri najvyššom možnom výkone, takže pri slabších a tichších režimoch je výkon čističky nižší. Preto vždy odporúčame vybrať si výkonnejší model, aby sme mohli čističku komfortne využívať pri tichších režimoch a nestrácala tak účinnosť.
  • Pri výbere môžeme uprednostniť viac menších čističiek do každej miestnosti, alebo jednu výkonnejšiu do celého priestoru. Avšak aj tu musíme myslieť na to, že čistička bude pracovať v tej miestnosti, v ktorej sa nachádza a do vzdialenejších izieb už nedosiahne.

Najdôležitejšou veličinou pri výbere čističky vzduchu je jej výkon. Ten udáva, koľko m3 vzduchu prejde zariadením za jednu hodinu = v akom veľkom priestore zvládne čistička vzduch vyčistiť.

Dôležite je zistiť objem miestnosti. Ten vypočítate jednoducho vynásobením: dĺžka × šírka × výška miestnosti, v ktorej bude čistička umiestnená. Potom tento objem ešte vynásobte 2 – 4×.

Výber podľa filtrácie:

  • Štandardné čističky obsahujú niekoľko filtrov, vo väčšine vieme nájsť:
  • HEPA FILTER– schopný zachytávať a prečisťovať veľmi malé častice zo vzduchu medzi ktoré patria čiastočky dymu, baktérie, pele, ale tiež zvieracie alergény a spóry plesní.
  • UHLÍKOVÝ FILTER– zachytáva pachy, cigaretový dym zo vzduchu odstraňuje zápach z varenia, zvierat alebo dymu a tiež rôzne nebezpečné plyny.
  • PREDFILTER– zachytáva najväčšie častice prachu a chráni ostatné filtre
  • UV-LAMPA– ničí vírusy a baktérie a tak napomáha k prevencii voči respiračným ochoreniam
  • IONIZÁTOR – tento generátor vytvára veľké množstvo negatívnych iónov a prispieva k zachovaniu čerstvosti vzduchu.

Veríme, že náš článok bol pre Vás prospešný. Pokiaľ by ste mali záujem o odbornejšie poradenstvo ale výber čističky pre Vás priamo na mieru neváhajte nás kontaktovať.

Zľava 3% pri nákupe nad 150€.

Použite kupón: ZLAVA3