Odborníci na úpravu vzduchu…

RADY pre výber mobilnej klimatizácie

Iba pomyslenie na teplé letné dni, ktoré nebudeme môcť tráviť vonku pri vode nasmeruje naše myšlienky k nejakému riešeniu interiérového chladenia. Najčastejšiu voľbou je klasická dvojdielna stacionárna klimatizácia. Dnes si ale povieme viac o inom systéme, ktorý predstavuje prenosná, resp. mobilná klimatizácia. Na trhu týchto prístrojov totiž v poslednej dobe došlo k zaujímavým inováciám, ktoré stoja za pozornosť.

Klasická dvojdielna klimatizácia vyžaduje odbornú inštaláciu a stavebné úpravy. Pre mnoho ľudí je umiestnenie takejto jednotky príliš zložité alebo priam nemožné. Hlavne ak riešia krátkodobo chladený priestor cez leto, ak žijú v prenájme alebo v historickej zástavbe. Mobilná klimatizácia je lacnejšia, rýchlejšia a omnoho operatívnejšia možnosť, ak sa vysporiadať s tropickými teplotami. Majú ale tiež svoje obmedzenia, ktoré je dobré pochopiť a vybrať taký prístroj, ktorý sa s týmito limitami najlepšie konštrukčne vysporiadal.

Zatiaľ čo u stacionárnej klimatizácie je odvod tepla von riešený pomocou chladiaceho potrubia k vonkajšej jednotke s tepelným výmenníkom, u jednodielnej mobilnej klimatizácii sa stretávame s teplovzdušnou trubicou, ktorou odchádza teplý vzduch z jednotky priamo von. Ak vyberáme mobilnú klimatizáciu, mali by sme venovať pozornosť príslušenstvu a aké umiestnenie teplovzdušnej trubici nám vlastne umožní. Môže sa jednať o:

 • Vývod cez priotvorené okno
  V príslušenstve budeme potrebovať zúženú násadku do okna a upevňovací mechanizmus priotvoreného okna ( majú napr. značky Remko, Olimpia Splendid). Zaclonenie okna jemožné riešiť pomocou izolácie do okna, ktorá zaistí menší únik vzduchu a zároveň ochráni byt pred otravným hmyzom.
 • Vývod otvorom v skle
  Ďalšou možnosťou je nechať si od sklenára vyrobiť otvor v okne. Pokiaľ zvolíme tento variant, bude sa nám hodiť záklopka určená pre tieto účely, ktorá je stabilne pripevnená k oknu a udržuje otvor zatvorený pokiaľ nie je klimatizácia v prevádzke (štandardné príslušenstvo len u značky Olimpia Splendid). Výhodou riešenia je znemožnenie vniknutiu vonkajšieho vzduchu naspäť do miestnosti, čo o niečo zlepší účinok mobilnej klimatizácie v celom priestore.
 • Vývod priechodom v stene
  Ak nemôžeme umiestňovať vonkajšiu jednotku na fasádu, môže byť pre nás omnoho jednoduchšie riešenie urobiť v stene dieru pre teplovzdušnú trubicu ( šírka 13 – 18 cm podľa výrobcu). Toto riešenie bude fungovať podobne ako otvor v skle. K inštalácii budeme potrebovať vonkajšiu mriežku, vnútornú záklopku a izolačnú hmotu. Výrobca Remko ponúka kompletnú inštalačnú sadu. Toto riešenie ale môžeme použiť aj pri iných značkách.

Jedným z často skloňovaným faktom pri výbere mobilných klimatizácií je podtlak, ktorý jednodielna klimatizácia bude vždy vytvárať. Tým, že sa vyfukuje teplý vzduch von a nie je nasávaný vzduch z vonku, bude automaticky všetkými možnými štrbinami vnikať často teplý vzduch naspäť do miestnosti. Tomuto nie je možné zabrániť. Jednodielna klimatizácia preto bude mať problém udržať stabilne chladné prostredie v celej miestnosti. Za to ale ľahko a rýchle vytvorí bublinu chladného vzduchu, v ktorej sa pri správnom umiestnení klimatizácie budete cítiť dobre. Ako veľká a ako chladivá bude táto bublina záleží na nasledujúcich vlastnostiach klimatizácie:

 • Chladiaci výkon
  Ovplyvňuje teplotu vzduchu, ktorý je klimatizáciou produkovaný. Pokiaľ budeme vzdialený od klimatizácie na menšiu vzdialenosť je lepšie zvoliť menej výkonnú jednotku. Ľudia v bezprostrednej blízkosti klimatizácie totiž môžu pri jej dlhšom používaní nachladnúť. Pokiaľ budeme chcieť chladiť na väčšiu vzdialenosť (5 a viac metrov), radšej zvolíme čo najvýkonnejšiu jednotku.
 • Vzduchový výkon
  Ovplyvňuje veľkosť vzduchovej bubliny. Niekedy sa môžeme stretnúť s jednotkami, ktoré majú v podstate rovnaký vzduchový výkon, ale líšia sa chladiacim výkonom. Silnejšie klimatizácie budú chladiť na rovnakú vzdialenosť viacej. Pokiaľ zvolíte model s príliš vysokým chladiacim účinkom, môže sa stať, že výkon nadimenzujete a zbytočne budete musieť sedieť od klimatizácie ďalej ako ste pôvodne plánovali.
 • Výfukové lamely
  Výfukové lamely môžu mať klimatizácie vonkajšie, vnútorné, vertikálne alebo horizontálne. Tieto usmerňovače výfuku vzduchu do značnej miery ovplyvňujú vzdialenosť a šírku chladiaceho účinku. Zásada je vybrať takú klimatizáciu, ktorá bude usmerňovať chladný vzduch aspoň mierne hore a nie rovno pred seba. Chladný vzduch totiž padá zhora nadol, zatiaľ čo teplý vzduch fyzicky stúpa. Preto pre lepšiu distribúciu chladného vánku po celej miestnosti bude vhodnejšie ak klimatizácia fúka vzduch šikmo k stropu. Pokiaľ klimatizácia fúka vodorovne, ochladí často iba nohy, čo nie je žiadúce. Klimatizácie so vstavanými lamelami usmerňujú vzduch aj do šírky. Vďaka tomu budú navyše účinnejšie, ak chceme zasiahnuť čo najväčšiu plochu miestnosti. Dobre nasmerované lamely a výfuk vzduchu sú tak dôležitým predpokladom pre správny účinok klimatizácie.

Zaujímavou alternatívou k jednodielnym klimatizáciám sú dvojdielne mobilné klimatizácie – najmä novinka v podobe invertorovej klimatizácie Remko RKL491DC. Umiestnenie vonkajšej jednotky bude možné pokiaľ disponujeme balkónom alebo parapetom širokým aspoň 30 cm. Jednotka nebude vytvárať podtlak a vďaka invertorovej technológii bude tichší, úspornejší a výkonnejší ako jednodielna verzia klimatizácie.

Poslednými dôležitými ukazovateľmi pre výber mobilnej klimatizácie sú spôsob odvodu kondenzátu a hlučnosť. Tým, že každá klimatizácia rýchle schladí vzduch sa musí konštrukčne vysporiadať so vzniknutým kondenzátom, ktorý sa automaticky zráža na chladiacej doske. Klimatizácia môže:

 1. Odviesť kondenzát do nádobky
 2. Čerpať kondenzát mimo priestor pomocou hadičky
 3. Pomocou automatického výparníku vypariť kondenzát späť do odpadového vzduchu

Prvé dve možnosti sú dnes zastaralé. Vždy je dobré overiť si či klimatizácia disponuje automatickým výparníkom. Ušetrí nám tak starosti s vypúšťaním nádobky alebo odvádzaním kondenzátu hadičkou.

Keďže každá jednodielna mobilná klimatizácia obsahuje kompresor už v interiérovej jednotke, môže nás nemilo prekvapiť svojou hlučnosťou. Všeobecne platí, že výkonnejšia jednotka so silnejším kompresorom bude hlučnejšia. Záleží však aj na pevnosti konštrukcie, preto sú klimatizácie od drahších značiek spravidla tichšie. Niektorí výrobcovia ako Olimpia Splendid začali s produkciou menej výkonných jednotiek zameraných na maximálne konštrukčné využitie chladiaceho výkonu, čo znižuje hlučnosť ich jednotiek z 58 len na 38 dB.

Rady pre výber mobilnej klimatizácie:

 1. Klimatizácie chladia najlepšie tam kam fúkajú. Ich účinok je kvôli podtlaku obmedzený. Výnimkou je dvojdielna mobilná klimatizácia.
 2. Chladiaci a vzduchový výkon mobilnej klimatizácie vyberáme podľa vzdialenosti na akú chceme chladiť.
 3. Klimatizácie umožňujúce výfuk vzduchu mierne hore k stropu a s lamelami nastaviteľnými do šírky zasiahnu väčšiu plochu ako klimatizácie s vodorovným výfukom bez vnútorných lamiel.
 4. Moderné mobilné klimatizácie disponujú automatickým výparníkom kondenzátu.
 5. Pri výbere je dobré skontrolovať či je dostupné príslušenstvo pre nami požadovaný spôsob odvodu teplého vzduchu von.

Zľava 3% pri nákupe nad 150€.

Použite kupón: ZLAVA3