Odborníci na úpravu vzduchu…

Čističky vzduchu

Nano-fotokatalyzátorové filtre z oxidu titaničitého (TiO2) sú určené k likvidácii nebezpečných organických plynov (napr. formaldehydu). Tieto látky sa vďaka chemickej reakcii (obrázok vpravo) rozkladajú bez druhotného znečistenia. Produktom reakcie je oxid uhličitý a vzdušná vlhkosť. U niektorých škodlivín sú až 300x účinnejšie ako klasické uhlíkové filtre, preto odporúčame čističky vzduchu s týmtom filtrom predovšetkým do oblastí v blízkosti chemických závodov. Oxid titaničitý (TiO2) funguje ako fotokatalyzátor. Pri jeho reakcii s UV žiarením docháda k prirodzenémi rozkladu znečisťujúcich látok. Nano-fotokatalyzátorové filtre sa navyše vyznačujú samoregeneračnou schopnosťou.

 

Ionizátor, inými slovami generátor záporných iontov zvyšuje efektivitu mechanického čistenia vzduchu, urýchľuje totiž sedimentáciu a spájanie prachových častíc. Záporné ionty majú naviac pozitívny vplyv na naše zdravie. Znižujú únavu a stres a spôsobujú, že sa cítime sviežo. Okrem iného pôsobí priaznivo aj na dýchacie cesty, urýchľuje hojenie rán a prispieva k znižovaniu vysokého tlaku. Vedľajším produktom ionizácie je ozón, ktorý pôsobí dezinfekčne, ale vo vyššej koncentrácii môže škodiť a spôsobovať napr. bolesť hlavy. Silným ionizátorom sa treba radšej vyhnúť.

Antibakteriálne filtre sú účinné pri ničení baktérií obsiahnutých vo vzduchu. Účinnou látkou sú nanočastice striebra, ktoré majú dezinfekčný účinok. Filter je schopný predchádzať šíreniu baktérií vzduchom a znižuje tak riziko prenosu nákazlivých chorôb v uzatvorenom priestore. V čističkách sú často antibakteriálne látky kombinované s vláknami uhlíkových filtrov.

 

K čisteniu vzduchu býva niekedy taktiež používaná technológia ultrafialového žiarenia. Znečistený vzduch je vystavený intenzívnemu žiareniu z UV-lampy, ktoré účinne likviduje vírusy, baktérie a plesne, ale aj ďalšie nečistoty organického pôvodu. Vzhľadom k tomu, že UV lampy vždy zostávajú uzatvorené vo vnútri čističky, je účinnosť tohoto spôsobu filtrácie rovnako závislá na vzduchovom výkone čističky, ako pri mechanickom čistení pomocou vzduchových filtrov. Prítomnosť UV lampy v čističke, je okrem iného nevyhnutná pre aktiváciu nano-fotokatalyzátorových filtrov.

 

V kombinácii s HEPA filtrom často v čističke vzduchu nájdeme aj uhlíkový filter. Ten je určený k pohlcovaniu nepríjemných zápachov na báze aktívneho uhlíka. Zbavuje domácnosť kuchynských zápachov, cigaretového dymu a iných zápachov, ktoré vo vzduchu predstavujú relatívne malé častice tažko zachytiteľné mechanockou filtráciou.

 

Základnou súčasťou čističky vzduchu by mal byť tzv. HEPA filter (High Efficiency Particulate Air Filter). Vyznačuje sa účinnosťou až 99,97% a je schopný zachytiť čiastočky od veľkosti 1,3 mikrónu. HEPA filter sa hodí predovšetkým pre odstraňovanie najjemnejšieho prachu, vzduch však efektívne zbaví aj vírusov, spórov plesní či smogu. V poslednej dobe boli uvedené na trh technológie, ktoré umožňujú dosiahnuť rovnakej efektivity ako má HEPA filter aj pri filtroch bez nutnosti výmeny. Takýmto filtrom je napríklad HPP filter od značky Stadler Form použitý v čističke VIKTOR.

 

NAJPREDÁVANEJŠIE v kategórii Čističky vzduchu

VŠETKY produkty v kategórii Čističky vzduchu

Zľava 3% pri nákupe nad 150€.

Použite kupón: ZLAVA3