Ako vybrať odvlhčovač vzduchu

 

Veľkosť a účel miestnosti:

Pri odvlhčovačoch všeobecne platí, že ich výkon je závislý na vonkajšej teplote, tj, čím vyššia teplota, tým výkonnejší prístroj. Je rozdiel ak máme prístroj umiestnený v byte, alebo na chate, ktorú navštevujeme raz týždenne.

Pomoc s výberom odvlhčovača vzduchu

Kúpeľňové odvlhčovače

Jedná sa o najmenšie odvlhčovače vhodné do malých miestností, príp. kúpelní. Dokážu odčerpať cca 10-12 l vody za deň v priestoroch s rozlohou približne 15 m2. Oproti bežným odvlhčovačom sú zväčša tichšie, ale nie je ich možné použiť do miestností väčších, nakoľko ich výkon nie je dostatočný.

Kúpeľňové odvlhčovače

vzduchu

Aquaria Slim

Aquaria Slim

Biet DA 10l

Biet DA 10l

 

Aquaria 10

Aquaria 10

Výkon 12 l / 24h 10 l / 24h 10 l /24h
Hlučnosť 39 dB 45 dB 36 dB
Objem nádržky 1,5 l 2,0 l 1,1 l
Čištenie vzduchu áno nie nie

 

 

Domáce odvlhčovače

Sú vhodné do izieb, ktorými disponujú bežné byty. Výkon aj rozloha miestnosti sú variabilné, v tejto kategórii nájdeme veľké množstvo prístrojov, z ktorých môžeme vyberať. Okrem bežného použitia na zníženie nadmernej vlhkosti, majú niektoré modely prídavne funkcie ako napr. prikurovanie ( efektívnejšie sušenie prádla), ionizátor, či filtre na čistenie vzduchu.

Domácí odvlhčovače

vzduchu

Aquaria Thermo

Aquaria Thermo

DC40L HEPA

DC40L HEPA

Aquaria 16

Aquaria 16

Výkon 22 l / 24h 10 l / 24h 16 l / 24h
Hlučnosť 40 dB 46 dB 40 dB
Objem nádržky 3,5 l 6,0 l 2 l
Čištenie vzduchu áno áno nie

 

 

Poloprofesionální a profesionální odvlhčovače

Sú prístroje vhodné na trvalú prevádzku, napr. na chatu, do garáží, jednoducho do objektov, v ktorých sa trvalo nenachádzame, resp. odvlhčovač nevyžaduje našu stálu pozornosť.

V prípade, že chceme odvlhčovač skutočne nechať pracovať dlhšiu dobu bez našej kontroly, mali by sme si vybrať prístroj, ktorý má funkciu autoreštartu. V prípade výpadku prúdu sa tento opätovne zapne do režimu, ktorý sme mu nastavili.

Ak sa rozhodneme odvlhčovač umiestniť do priestoru, kde sa nekúri, je vhodné vybrať model, ktorý   dokáže zabezpečiť efektívne vysúšanie aj pri nižších teplotách.

 

Poloprofesionální

a profesionální

odvlhčovače

vzduchu

Remko ETF 320

Remko ETF 320

Remko ETF 360

Remko ETF 360

Remko ETF460

Remko ETF460

Seccoprof 38

Seccoprof 38

Výkon 30 l / 24h 36 l / 24h 40 l / 24h 38 l / 24h
Hlučnosť 43 dB 53 dB 46 dB 49 dB
Objem nádržky 5,5 l 6,5 l 6,0 l 10 l
Čištěnie vzduchu ano ne ano ano

 

Odvod kondenzátu

Kondenz vzniká ako vedľajší produkt odvlhčovania, je možné ho zachytávať dvoma spôsobmi.

  1. do nádržky, ktorú obsahuje každý odvlhčovač
  2. samospádom pomocou prídavnej hadičky

Po naplnení nádržky sa proces odvlhčovania zastaví a obnoví sa po jej vyprázdnení. Preto aj jej veľkosť  môže byť pre nás kritériom výberu.

V prípade, že nie je možné nádržku pravidelne vylievať, odporúčame vyprázdnenie samospádom, a  to tak, že k prístroju pripojíme hadičku, ktorou kondenz prevedieme do  nádobky nachádzajúcej sa pod ním.

Hlučnosť

Odvlhčovač je prístroj obsahujúci kompresor, takže by sme ho mohli zaradiť medzi prístroje s väčšou hlučnosťou. V prípade poloprofesionálnych to pravdepodobne nie je veľmi dôležité, pri odvlhčovačoch domácich je často miera hluku rozhodujúcim kritériom.

Na trhu existujú prístroje, pri ktorých si dali výrobcovia záležať na čo najtichšom chode. Sú to napr. odvlhčovače zn. Olimpia Splendid, ktoré majú oproti bežne dostupným odvlhčovačom výrazne zníženú hlučnosť počas prevádzky.

Webdesign Next Vision
Tento web používa na poskytovanie služieb súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte.     OK   Ďalšie informácie